Twenty Ten - en to th translation catalogue (81 entries)

en: One column, no sidebar
th: หนึ่งคอลัมน์ ไม่มีแถบด้านข้าง

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
th[0]: คลังรูปนี้ประกอบด้วย <a %1$s>รูป %2$s</a>

en: View Galleries
th: ดูคลังรูป

en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
th: theme 2010 นั้นทันสมัย ปรับแต่งได้ เรียบง่ายและน่าอ่าน -- ทำให้คุณสร้างรูปแบบของตัวเองด้วยเมนู ภาพส่วนหัวและพื้นหลังที่กำหนดเอง Twenty Ten สนับสนุนพื้นที่ widget หกจุด (สองในแถบด้านข้างสี่ในส่วนล่างเว็บ) และภาพเด่น (รูปขนาดย่อที่คลังรูปเรื่องและภาพส่วนหัวที่กำหนดเองสำหรับเรื่องและหน้า) ซึ่งรวมถึง stylesheets สำหรับการพิมพ์และตัวแก้ไขผู้ควบคุมแบบมองเห็น รูปแบบพิเศษสำหรับการเรื่องโพสในหมวดหมู่ "นอกเหนือ" และ "คลังรูป" และมีตัวเลือกเทมเพลตแบบคอลัมน์เดียวที่ไม่มีแถบด้านข้าง

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
th: <span class="%1$s">โพสท์ใน</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
th: <span class="%1$s">เขียนบน</span> %2$s <span class="meta-sep">โดย</span> %3$s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
th: <span class="%1$s">ติดป้ายกำกับ</span> %2$s

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
th: คั่นหน้า <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">ลิงก์ถาวร</a>

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
th: ดูเรื่องทั้งหมดโดย %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
th: <span class="meta-nav">&larr;</span> ความเห็นที่เก่ากว่า

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
th: ความเห็นที่ใหม่กว่า <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Primary Navigation
th: เมนูนำทางหลัก

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
th: ขอโทษด้วย  แต่ไม่มีผลลัพท์สำหรับคลังเก็บที่ต้องการ  บางทีการค้นหาจะช่วยหาเรื่องที่เกี่ยวข้องได้

en: %s <span class="says">says:</span>
th: %s <span class="says">พูดว่า:</span>

en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
th: <span class="%1$s">โดย</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
th: <span class="%1$s">เผยแพร่</span> %2$s แล้ว

en: Full size is %s pixels
th: ขนาดใหญ่สุดคือ %s pixels

en: Link to full-size image
th: ลิงก์ไปยังรูปภาพขนาดใหญ่สุด

en: Author Archives: %s
th: คลังเก็บผู้เขียน: %s

en: Proudly powered by %s.
th: ภูมิใจเสนอโดย %s

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
th: เรื่องนี้ถูกเขียนใน %1$s และติดป้ายกำกับ %2$s คั่นหน้า <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">ลิงก์ถาวร</a>

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
th: ข้อความนี้ถูกเขียนใน %1$s คั่นหน้า <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">ลิงก์ถาวร</a>

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
th[0]: %1$s ตอบกลับไปที่ %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
th: นอกจาก

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
th: คลังรูป

en: Second Footer Widget Area
th: พื้นที่ widget ที่สองส่วนล่างเว็บ

en: First Footer Widget Area
th: พื้นที่ widget แรกส่วนล่างเว็บ

en: Primary Widget Area
th: พื้นที่ widget หลัก

en: Secondary Widget Area
th: พื้นที่ widget รอง

en: Fourth Footer Widget Area
th: พื้นที่ widget ที่สี่ส่วนล่างเว็บ

en: Third Footer Widget Area
th: พื้นที่ widget ที่สามส่วนล่างเว็บ

en: (Edit)
th: (แก้ไข)

en: Comments are closed.
th: ปิดการแสดงความเห็น

en: % Comments
th: % ความเห็น

en: Archives
th: คลังเก็บ

en: Your comment is awaiting moderation.
th: ความเห็นของคุณกำลังรอคอยการตรวจสอบ

en: %1$s at %2$s
th: %1$s ที่ %2$s

en: Sunset
th: พระอาทิตย์ตก

en: Path
th: ทางเดิน

en: Inkwell
th: หยดหมึก

en: Forest Floor
th: พื้นป่า

en: Fern
th: ต้นเฟิร์น

en: Concave
th: รูปโค้ง

en: Cherry Blossoms
th: ดอกซากุระ

en: Berries
th: ต้นเบอร์รี่

en: Semantic Personal Publishing Platform
th: แพลตฟอร์มการเผยแพร่ความหมายส่วนบุคคล

en: Page %s
th: หน้า %s

en: 1 Comment
th: 1 ความคิดเห็น

en: Leave a comment
th: แสดงความเห็น

en: More Galleries
th: คลังรูปเพิ่มเติม

en: View posts in the Gallery category
th: ดูเรื่องในหมวดหมู่คลังรูป

en: Permalink to %s
th: ลิงก์ถาวรไป %s

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
th: เรื่องที่ใหม่กว่า <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
th: <span class="meta-nav">&larr;</span> เรื่องที่เก่ากว่า

en: Skip to content
th: ข้ามไปยังเนื้อหา

en: The fourth footer widget area
th: พื้นที่ widget ที่สี่ด้านล่างเว็บ

en: The third footer widget area
th: พื้นที่ widget ที่สามด้านล่างเว็บ

en: The second footer widget area
th: พื้นที่ widget ที่สองด้านล่างเว็บ

en: The first footer widget area
th: พื้นที่ widget แรกด้านล่างเว็บ

en: The secondary widget area
th: พื้นที่ widget รอง

en: The primary widget area
th: พื้นที่ widget หลัก

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
th: เรื่องนี้มีรหัสผ่านป้องกัน  ใส่รหัสผ่านเพื่อดูความเห็นใด ๆ

en: Category Archives: %s
th: คลังเก็บหมวดหมู่: %s

en: About %s
th: เกี่ยวกับ %s

en: Not Found
th: ไม่พบ

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
th: ขอโทษ ไม่พบหน้าที่คุณต้องการหา บางทีคำสั่งค้นหาอาจจะช่วยคุณได้

en: Daily Archives: <span>%s</span>
th: คลังเก็บรายวัน: <span>%s</span>

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
th: คลังเก็บรายเดือน: <span>%s</span>

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
th: คลังเก็บรายปี: <span>%s</span>

en: Blog Archives
th: คลังเก็บบล็อก

en: Return to %s
th: กลับไปสู่ %s

en: View all posts by %s
th: ดูเรื่องทั้งหมดของ %s

en: Edit
th: แก้ไข

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
th: อ่านเพิ่มเติม <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
th: หน้า:

en: Tag Archives: %s
th: คลังเก็บป้ายกำกับ: %s

en: http://wordpress.org/
th: http://th.wordpress.org/

en: the WordPress team
th: ทีมงานเวิร์ดเพรสไทย

en: Search Results for: %s
th: ผลลัพท์การค้นหาสำหรับ: %s

en: Nothing Found
th: ไม่พบสิ่งใด

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
th: ขอโทษ แต่ไม่มีสิ่งใดตรงกับคำที่คุณใช้ค้น  โปรดลองอีกครั้งด้วยคำอื่นที่ต่างออกไป
